Bądź zawsze piękną pomimo upływającego czasu
 • Medycyna estetyczna - Diamentowy Salon

Botox – Toksyna Botulinowa

Toksyna Botulinowa typu A, potocznie Botox,

to naturalne, oczyszczone białko, które powoduje relaksację mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek pojawiających się w trakcie procesu starzenia. Preparat powoduje rozluźnienie i zrelaksowanie mięśni mimicznych twarzy, dzięki czemu można uzyskać naturalny wygląd. Zabieg jest mało inwazyjny dlatego możliwy jest natychmiastowy powrót do normalnych zajęć.

Botox jest egzotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Jest silną trucizną biologiczną ale podawana w mięśnie w niewielkich ilościach nie ma żadnego szkodliwego działania. Leczniczo stosuje się bardzo małe dawki a działanie toksyny botulinowej ogranicza się tylko do okolicy podania. Toksyna powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego za przewodzenie impulsu między nerwami a mięśniami. Tak więc blokuje synapsy (połączenia nerwowo-mięśniowe), wskutek czego nie dochodzi do skurczu porażonych mięśni. Twarz przybiera łagodny wygląd, jest zrelaksowana, nie tworzą się zmarszczki. Podanie toksyny powoduje złagodzenie rysów twarzy  i jest zabiegiem profilaktycznym zapobiegającym powstawaniu głębokich zmarszczek. Działanie botoxu nie jest jednak natychmiastowe. Początek działania pojawia po 2-3 dniach, maximum po 2-6 tygodniach i trwa do 4-6 miesięcy.
Okres całkowitego czasu działania jest indywidualny dla każdego pacjenta. Przy kolejnych podaniach może ulec wydłużeniu. Zablokowane połączenia nerwowo-mięśniowe są w tym czasie stopniowo odtwarzane i dlatego działanie toksyny powoli zanika.
Botox działa na zmarszczki mimiczne a więc takie, które powstają w wyniku nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Podawanie Botoxu ma działanie prewencyjne. Działanie toksyny botulinowej wykorzystuje się także w innych dziedzinach medycyny: neurologii, okulistyce, leczeniu nadpotliwości pierwotnej i bruksizmu.

Bruksizm

to nieświadoma aktywność skurczowa mięśni żwaczy i mięśni skroniowych. Pojawia się zaciskanie i zgrzytanie zębami głównie podczas snu ale także podczas czuwania. Dochodzi do postępującej destrukcji tkanek twardych zęba i przyzębia oraz zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych.

Nadpotliwość

(hiperhidrosis), to nadmierne, czyli niewspółmierne do bodźca i niefizjologiczne, niewynikające z termoregulacji, intensywne wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Nadpotliwość pierwotna to choroba uwarunkowana genetycznie. Polega na nadmiernym poceniu się w odpowiedzi na bodźce termalne lub emocjonalne. Dotyczy obszarów gdzie występuje największe nagromadzenie gruczołów potowych: dłonie, stopy, pachy, twarz, głowa. Nadpotliwość wtórna pojawia się w reakcji na różne zaburzenia neurologiczne, endokrynologiczne, metaboliczne, także jako uboczne działanie niektórych leków.
Toksyna botulinowa (Botox) ma zastosowanie w leczeniu nadpotliwości pierwotnej. Hamuje uwalnianie Acetylocholiny na współczulnych zakończeniach nerwów, które unerwiają gruczoły potowe. W efekcie następuje zmniejszenie wydzielania potu.

zalecenia po zabiegu:

 • nie uciskać miejsc po wkłuciach
 • do 4 godzin po zabiegu nie przyjmować pozycji leżącej i nie pochylać głowy do przodu
 • w dniu zabiegu unikać intensywnego wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu, podróży samolotem
 • do 7 dni po zabiegu nie korzystać z sauny i basenu

przeciwwskazania:

 • uczulenie na botox lub którykolwiek ze składników preparatu (np. albuminy ludzkie)
 • infekcje i stany zapalne w obszarze zabiegu
 • miastenia gravis
 • stwardnienie zanikowe boczne
 • zaburzenie krwawienia i krzepnięcia
 • przyjmowanie niektórych leków np: antybiotyków aminoglikozydowych
 • ciąża i okres karmienia piersią

 

Zapraszamy na zabiegi Botoxem do naszego salonu

w Warszawie przy ul. Puławskiej 228 lok U11.